Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest obchodzony dzisiaj. W 2020 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  przypada na 29 września 2020r.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z wydarzeń, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest m.in. w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są sesje czytelnicze. Dzieci mogą opowiedzieć o swoich ulubionych książkach.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię i pamięć. Poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.

Zapraszam do wspólnego, klasowego czytania.